نمایش دادن همه 23 نتیجه

120.000 تومان320.000 تومان
140.000 تومان400.000 تومان
170.000 تومان450.000 تومان
100.000 تومان280.000 تومان
100.000 تومان280.000 تومان
200.000 تومان
200.000 تومان220.000 تومان
100.000 تومان280.000 تومان
80.000 تومان200.000 تومان
100.000 تومان280.000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
110.000 تومان300.000 تومان

لنز طبی

لنز طبی

لنز طبی یا عدسک ، یک عدسی نازک پلاستیکی است که روی قرنیه چشم قرار می‌گیرد . لنز طبی می تواند صرفاً جنبه زیبایی ( تغییر رنگ عنبیه چشم ) داشته باشد یا جنبه پزشکی ( مانند درمان عیوب انکساری چشم با لنز تماسی ) .

قرنیه چشم تنها عضوی در بدن می‌باشد که اکسیژن را مستقیماً از هوا دریافت می‌کند لذا لنز باید قابلیت عبور اکسیژن را از خود داشته باشد که چشم دچار کمبود اکسیژن و نهایتاً آسیب قرنیه نگردد .

انواع لنز طبی

1. براساس نوع ماده ای که لنز از آن ساخته شده است به دو نوع تقسیم می شوند :

  • لنزهای طبی نرم
  • لنزهای طبی سخت

2. براساس اصلاح نوع عیوب انکساری به سه گروه تقسیم می شوند :

– کروی (برای اصلاح دوربینی و یا نزدیک بینی)

– توریک (برای اصلاح آستیگماتیسم)

– دوکانونی (برای اصلاح پیرچشمی)

3. براساس برنامه زمانی استفاده از آنها، به دو گروه تقسیم می شوند :

لنز طبی روزانه

  • لنزهای طولانی مدت یکبار مصرف
  • لنزهای تماسی سخت

1. لنز طبی سخت استاندارد :

لنزهاى طبی سخت استاندارد نسبت به اکسيژن غير قابل نفوذ هستند ؛ بنابراين براى فراهم نمودن اکسيژن قرنيه به پمپ شدن اشک بين لنز و قرنيه طى پلک زدن متکى مى‌باشند . نگهدارى آنها آسان است .

ارزان هستند و با مصرف آنها بينائى به‌طور مؤثرى تصحيح مى‌شود ؛ به‌ويژه اگر بيمار آستيگماتيسم قابل توجهى داشته باشد .

متأسفانه افراد زيادى نمى‌توانند آنها را تحمل کنند و ادم قرنيه ناشى از هيپوکسى و تارى ديد حتى با وجود عينک از عوارض شايع است .

2. لنزهاى طبی سخت قابل نفوذ به گاز:

لنزهاى سخت قابل نفوذ به گاز نسبت به‌ نوع قبل راحتى بيشترى دارند و در ضمن ويژگى‌هاى اپتيکى لنزهاى سخت را نيز دارند . اين لنزها انتخاب اول در کراتوکونوس مى‌باشند .

نکته : لنزهای سخت فعلی از نوع نفوذپذیر به گاز RGP هستند و لنزهای سخت قدیمی که از جنس RMMA و غیرقابل نفوذ به اکسیژن بودند امروزه دیگر کاربردی ندارند .

لنزهای RGP بدلیل قابلیت خوب عبوردهی اکسیژن و توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا چهار دیوپتر و کیفیت برتر بینایی انتخاب ارجح برای اغلب افرادی است که نمی توانند از لنزهای نرم استفاده نمایند .

کنتاکت لنزها را نباید به طور اشتراکی استفاده کرد . این کار می تواند خطر ابتلا به عفونت های خطرناک را در پی داشته باشد . این نوع لنزها همانند سایر کنتاکت لنزها باید در هر استفاده تمیز شده و در محلول مناسب نگهداری شوند .

تهیه این لنزها حتی در صورتی که چشم شخص فاقد هرگونه عیب انکساری باشد باید بعد از انجام معاینه و بررسی انحنا و سلامت قرنیه و اطمینان یافتن از کافی بودن میزان و کیفیت اشک چشم صورت گیرد .

لنز طبی نرم

خصوصیات :

1. لنزهای نرم یا هیدروفیلیک، 2 تا 3 میلیمتر دورتر از قرنیه را می‌پوشانند .

2. تحمل آن‌ها راحت‌تر است .

3. نمی‌توانند آستیگماتیسم قرنیه را اصلاح نمایند، چون شکل قرنیه را به خود می‌گیرند و بنابراین در آستیگماتیسم‌های بالاتر از 5/1 دیوپتر تجویز نمی‌شوند .

4. گذاشتن و برداشتن لنزهای نرم ، مشکل‌تر از لنزهای سخت است .

لنزهای طبی نرم روزانه : این لنزها ارزان ترین نوع هستند . این لنزها شب، هنگام خواب برداشته می شوند و صبح روز بعد مجددا در چشم گذاشته می شوند . این لنزها را نباید طولانی مدت ( حداکثر 18 ساعت در روز ) استفاده کرد .

لنزهای طبی طولانی مدت : این لنزها را می توان شب ها موقع خوابیدن نیز استفاده کرد اما باید حداقل هفته ای یک بار آنها را از چشم در آورد و کاملا تمیز و ضدعفونی کرد .

بدلیل احتمال بیشتر عفونت قرنیه ( با هر شب خوابیدن بیشتر با لنز ) ، این لنزها کمتر پیشنهاد می شوند .

لنزهای طبی یک بار مصرف : این لنزها گرانتر بوده ولی مناسب تر و راحت تر هستند . این لنزها شب هنگام درآورده و دور انداخته می شوند و صبح روز بعد لنز دیگری در چشم گذاشته می شوند .

این لنزها گاهی برای افرادی که آلرژی دارند و یا در کسانی که زود لنزشان رسوب می گیرد ، پیشنهاد می شوند . لنزهای رنگی و توریک نیز می توانند از نوع یک بار مصرف باشند .

لنزهای طبی توریک : این لنزها می توانند آستیگماتیسم را اصلاح کنند اگرچه گاهی اوقات بخوبی لنز سخت نافذ اکسیژن قادر نخواهند بود که آستیگماتیسم را اصلاح کنند . قیمت این لنزها معمولا گرانتر از سایر انواع لنزهای نرم است .

تقسیم بندی لنزطبی نرم از نظر رنگ

1. لنزهای رنگی

2. لنزهای غیررنگی

لنزهای رنگی هم به صورت :

1. نمره دار

2. بدون نمره ( با رنگ های متنوع تولید می شوند )

لنز رنگی و طبی رنگی بدون نمره خودشان انواع مختلفی دارند :

1. نوع معمول آنها لنزهایی هستند که صرفا جنبه زیبایی دارند و افرادی که دارای بینایی طبیعی هستند جهت زیبایی از این لنزها استفاده می کنند .

2. نوع دیگر این لنزها لنزهای زیبایی هستند اما افرادی از این لنزها استفاده می کنند که ممکن است چشمشان بدلیل کدورت های وسیع قرنیه ای بینایی نداشته باشد و از این لنزها جهت زیبایی و پوشاندن لک یا کدورت قرنیه خود جهت همرنگ شدن با چشم دیگرشان استفاده نمایند . اصطلاحا به این نوع لنزها بلک پوپیل گفته می شود .

3. نوع دیگر اینها لنزهایی هستند که یک دست تک رنگ هستند با مردمک شفاف که در افراد کور رنگ استفاده می شود .

استفاده از لنزهای طبی

– قوز قرنیه

– افرادی که دچار نامنظمی سطح قرنیه هستند

– افرادی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند و به هر علتی از لنز داخل چشمی در آنها استفاده نشده است

– اصلاح عیوب انکساری چشم مانند : نزدیک بینی، دوربینی ، آستیگمات ، پیرچشمی

– استفاده درمانی در بیماریهای قرنیه چشم مانند : افرادی که دار زخم های طول کشیده قرنیه هستند طبق نظر پزشک متخصص ممکن است جهت تسریع ترمیم زخم از لنز طبی نرم استفاده نمود

محدودیت استفاده از لنز طبی

– افرادی که مبتلا به چشم خشک هستند

– بیماران مبتلا به بیماریهای لبه پلک مانند بلفاریت

– افرادی که مکررا دچار عفونت چشمی از جمله تب خال چشم می شوند

– افرادی که در آب و هوای خیلی خشک زندگی می کنند

برخی از بیماریهای غیرچشمی که استفاده از لنز را دچار مشکل می کنند عبارتند

بیماری قند ، پرکاری غده تیروئید ، بیماریهای دست و دهان مانند تب خال به علت تماس دائم دست و چشم ، افرادی که دارای زمینه حساسیت و آلرژی هستند و بالاخره افرادی که مبتلا به بیماری آکنه روزاسه هستند از این جمله می باشند .